Jak przygotować nawierzchnię pod kostkę brukową?
Kostka brukowa jest obecnie najpopularniejszym materiałem do wykonywania chodników, podjazdów czy ścieżek. Podobnie jednak jak w wypadku domu, odpowiednie przygotowanie pod nią fundamentu, zwanego podbudową jest kluczem do jej trwałości. Ponieważ podczas zakupów w naszym składzie wielu klientów pyta się nas o rady odnośnie konstrukcji podbudowy pod kostkę, postanowiliśmy stworzyć krótką listę 5 rzeczy, o których należy pamiętać podczas jej tworzenia.
Grubość podbudowy musimy dostosować do planowanego obciążenia nawierzchni.
1. Właściwa grubość
Przy ścieżkach i chodnikach dla ruchu pieszych i rowerów wystarczy 10–20 cm, ale jeśli po danym fragmencie będą się poruszały samochody, 25–40 cm.
2. Przepuszczalność wody
Podbudowa pod kostkę powinna swobodnie przepuszczać wodę, tak, aby ta nie gromadziła się pomiędzy nią a kostką. Jeśli grunt rodzimy jest nieprzepuszczalny dla wody (np. budujemy na glinie), warto pod podbudową dodatkowo dodać grubą na ok 10 cm warstwę piasku.
3. Geowłóknina
Z kolei jeśli układamy kostkę brukową na słabym gruncie (piasku, żwirze, luźnej ziemi), warto pod podbudową ułożyć geowłókninę. To przepuszczalna mata z włókien syntetycznych, której ułożenie nie dopuści do wymieszania się podbudowy z gruntem. Jej zastosowanie ma wiele zalet - pozwala na stabilizację całej konstrukcji, zapobiega zapadaniu się kruszywa oraz uniemożliwia jego wypłukiwanie. Poleca się ją także stosować gdy pod podbudową umieszczamy dodatkową warstwę piasku.
4. Układanie warstwami
Nawierzchnie pod kostkę przygotowujemy, układając materiał na podbudowę warstwami. Każda z nich powinna mieć ok 10 cm. Każdą warstwę po wysypaniu dokładnie wyrównujemy i ubijamy mechanicznie
5. Właściwy materiał
Podbudowa zazwyczaj składa się z 3 warstw. Odpowiednie dobranie materiałów jest kluczem do stabilności podbudowy, a co za tym idzie kostki. Prawidłowo przygotowana podbudowa będzie się składać z następujących warstw (od gruntu do kostki):
- geowłókniny
- dolna warstwa podbudowy - żwir, tłuczeń, piasek ze żwirem lub grys
- górna warstwa podbudowy - żwir lub żwir z piaskiem
- podsypka - piasek lub piasek z dodatkiem cementu.